
Kamerový systém (CCTV – Closed Circuit Television – uzavřený televizní okruh) je označení pro sestavu kamer ke sledování různých prostorů. Umožňuje zobrazování záběrů z kamer v reálném čase na monitorech obsluhy a uchovávání záznamů na paměťovém mediu. Někdy je kamerový systém označován také jako průmyslová televize nebo průmyslové kamery.
Kamerový systém se skládá z vlastních kamer, záznamového zařízení a zobrazovacího monitoru.
Kamerové systémy se podle provedení rozdělují na IP a analogové. IP kamery používají k přenosu videosignálu IP protokol a připojují se pomocí datového kabelu.
IP kamery
– mají výhodu využití stávající počítačové sítě, nicméně jsou náročné na datový tok (1 IP kamera minimálně 2Mbit/s).
- Výhodou IP kamer bylo až do nedávna jejich velké rozlišení. Dnešním standard (a zároveň rozumným minimem) jsou kamery 2MPx, pro náročné provozy nejsou výjímkou kamery 5MPx a více.
- Nevýhodou může být datová náročnost. Pro nepřetržitý běh systému v případě výpadku napájení je nutná záloha napájení všech aktivních přenosových prvků datové sítě. IP kamery jsou charakteristické také zpožděním zobrazovaného obrazu oproti reálnému (řádově sekundy).
Analogové kamerové systémy
– používají k přenosu videosignálu koaxiální kabel.
- Jejich hlavní nevýhodou až do nedávna bylo malé rozlišení odpovídající normě PAL (720×560), kterou analogové kamerové systémy používali. Protože požadované rozlišení bylo nedostatečné, vznikli nové standardy pro analogové kamerové systémy s vyšším rozlišením. Tyto standardy jsou HD-SDI, SLOC a AHD, všechny tyto standardy podporují full HD rozlišení 1920 x 1080.
- Velkou výhodou těchto systémů je možnost využití stávající kabeláže starého analogového systému. Mezi další výhody patří relativně nízká pořizovací cena, zobrazení obrazu z kamery bez zpoždění.

Kamerové systémy používají pro záznam obrazu z kamer záznamové zařízení. Pro každý typ kamerové systému je záznamové zařízení, pro IP kamery se nazývá NVR (Network Video Recorder) pro analogové systémy DVR (Digital Video Recorder). Většina záznamových zařízení umožňuje sledování obrazu z kamer vzdáleně přes internet a to většinou několika způsoby, pomocí PC se speciálním SW, nebo přímo pomocí internetového prohlížeče a v neposlední řadě pomocí aplikací do mobilních telefonů (hlavně Android a iOS). Uživatel má tak vždy přehled odění ve svém objektu.
Zabýváme se instalacemi jak IP kamerových systémů tak analogových. V případě, že kamerový systém podléhá registraci na Úřadu pro ochranu osobních údajů, pomůžeme zákazníkovi s jeho registrací.